Sídlo spoločnosti:
Poprad
TOMAR best s.r.o.
Marek Jalowiczor
konateľ
Obrancov mieru 357/17
059 34 Spišská Teplica
Slovensko
+421 911 914 274
tomar@tomar-best.sk
Naše pobočky:
Košice
Ing. Rudolf Seman
0914 320 070
04420 Malá Ida 158
rudolf@tomar-best.sk
Partizánske
Vojtech Mišových
0908 553 112
Budovateľská 900/71
95804 Partizánske
vojto@tomar-best.sk
LIKVIDACIA AZBESTU
Firma Tomar best s.r.o, v prípade záujmu rieši aj celkovú sanáciu azbestových materiálov v interiéry a exteriéry nachádzajúcich sa v starých kanalizačných rozvodoch, vzduchotechnike, opláštení budov, výťahových šácht vrátane likvidácie azbest obsahujúcich eternitových krytín a následnému zneškodneniu v rámci legislatívy. Máme skúsenosti z vedením stavieb našich pracovníkov aj z predchádzajúcich zamestnaní a tým získaných množstvo cenných skúseností, ktoré naplno využívame v praxi. Práce vykonávame pracovníkmi , ktorý každoročne absolvujú školenia ponúkané výrobcami strešných systémov s riešením najnovších technológií konkrétneho výrobcu materiálu.
Ponúkame:
Dňa 30.07.2013, po splnení kritérií po odbornej a technickej stránke, získala naša spoločnosť oprávnenie na odstraňovanie azbestových materiálov zo stavieb v zmysle zákona NR SR č. 126/2006 Z. z. o verejnom zdravotníctve pod číslom OPPL/6016/2013Fe, ktoré zahŕňa prácu s nebezpečným azbestom v interiéry aj exteriéry. Týmto sme sa stali spoločnosťou, ktorá je schopná vyriešiť nielen problém odstránenia azbestových materiálov v exteriéry zo stavieb budov, striech, potrubí, ako aj následnú dodávku a montáž nových opláštení, ale aj v interiéri zrealizovať komplexnú výmenu potrubných zvislých a ležatých rozvodov vody SV, TUV, cirkulácie vody, odpadov a plynu v bytových jadrách obytných domov.
Máme skúsenosti z realizácií a manažovania prác našimi zamestnancami v spoločnostiach pre ktoré pracovali, kde mali na starosti vedenie a manažovanie týchto prác tým aj získané cenné skúseností, ďalej využívajú v praxi pre našu firmu.
Ponúkame:
- Vypracovanie pracovných postupov pre manipuláciu s nebezpečným odpadom a postúpenie na schválenie príslušným Úradom životného prostredia.
- Prípravu projektu likvidácie azbestu.
- Vypracovanie pracovného postupu zneškodnenia materiálov obsahujúcich azbest a postúpenie na schválenie RÚVZ podľa miesta sanácie.
- Bezplatné odborné poradenstvo a konzultácie v oblasti odstraňovania materiálov obsahujúcich azbest
- Odstránenie azbestových materiálov zo stavieb bez súvisu (exteriér budov) ale aj so súvisom s priestormi určenými na pobyt osôb (interiér budov), povysávanie priestorov sanácie a dekontaminovania ovzdušia v priestoroch sanácie azbestových materiálov.
- Preprava a zneškodnenie materiálov obsahujúcich azbest na skládku nebezpečného odpadu.
- Meranie koncentrácie azbestových vlákien v ovzduší akreditovanou spoločnosťou po vykonaní sanačných prác.
- Vystavenie potvrdenia o nezávadnosti pracovného prostredia po vykonaní sanačných prác.
- Komplexné poradenstvo vo vodoinštalatérskej, kúrenárskej a plynoinštalatérskej oblasti
- Sprostredkovanie vypracovania projektovej dokumentácie k zdravotechnickému zariadeniu budov, k plynofikácií objektov a projektovej dokumentácie vykurovania, termostatizácie a hydraulického vyregulovania stavieb
- Inštalácie, rekonštrukcie, oprava a údržba zdravotechnických zariadení budov, ústredného vykurovania a plynoinštalačných zariadení.
- Odborné prehliadky a odborné skúšky vyhradených technických zariadení.
- Dodávka, montáž a oprava určených meradiel - plynomerov, vodomerov a meračov tepla.
- demontáž azbestových materiálov
Čo je azbest?
Azbest - „zázračný nerast“ sa v minulosti používal ako ohňu vzdorný izolačný materiál. Vláknitý silikátový prírodný materiál, vďaka svojim mimoriadnym vlastnostiam (odolnosť vysokým teplotám, oderu, oxidácii, sily v ťahu, ohybnosti) bol desaťročia používaný v mnohých priemyselných odvetviach najmä v stavebníctve. Najčastejšie používaný azbest je chryzotil, ktorého sa u nás od roku 1870 do roku 1992 vyťažilo 150 miliónov ton.
Škodlivosť azbestu
Pre človeka je azbest nebezpečný najmä svojimi voľne poletujúcimi mikroskopickými vláknami. Tieto neviditeľné vlákna o dĺžke 5μ a hrúbke 3μ pri inhalácii (nadýchaní) vnikajú do pľúc. Vzhľadom k svojej pevnosti a ostrosti vlákna prenikajú až do bunkových stien výstelky pľúc. Samočistiaci efekt pľúc, ktorý dokáže ľudský organizmus pri odkašľávaní zbavovať pľúca prachu v tomto prípade nefunguje. Dlhodobým účinkom vlákien azbestu na organizmus vznikajú ochorenia.
Ochorenia zapríčinené expozíciou azbestu:
- pľúcna azbestóza (postupná náhrada pľúcneho tkaniva väzivom) - sprevádza ju dráždivý kašeľ, vykašľavanie, neurčitý tlak v hrudníku, postupne sa zhoršujúca dýchavičnosť a konečná srdcovo-pľúcna nedostatočnosť,
- pľúcna rakovina, mezoteliom - ochorenie výstelky brušnej dutiny, prípadne rakovina gastrointestinálneho systému.
Dôležité upozornenie:
- Latentná doba medzi začiatkom expozície azbestu a vznikom ochorení je 20 až 40 rokov.
- Neexistuje nijaká známa bezpečná úroveň vystavenia sa účinkom azbestu. Nie je určená prahová dávka azbestovej expozície (nie je určené neškodné množstvo nadýchania sa azbestových vlákien).
- Čím viac ste vystavení azbestovej expozícii, tým väčšie je riziko, že vás postihne choroba súvisiaca s azbestom.
- Ak silný fajčiar pracuje v prostredí s rizikom expozície azbestu, pravdepodobnosť výskytu zhubného ochorenia priedušiek sa zvyšuje na 50- až 90- násobok v porovnaní s nefajčiarom neprichádzajúcim do styku s azbestom.
Fakty:
- Analýza EWG (environmentálna výskumná skupina so sídlom vo Washingtone) predpovedá, že na základe doterajšieho vývoja zomrie v priebehu najbližších 10 rokov v USA viac než 100.000 ľudí na ochorenia súvisiace s azbestom.
- Podľa britskej HSE (Health and Safety Executive) do roku 2010 vzrastie vo Veľkej Británii počet úmrtí na choroby vyvolané expozíciou azbestu v minulosti až na 10 000 ročne.
- Vo Švédsku je zaznamenaných viac úmrtí v dôsledku neskorších účinkov expozície azbestu, než činí celkový počet prípadov smrteľných pracovných úrazov (štatistické údaje Európskej agentúry).
- Azbest je zaradený podľa WHO - IARC stupňom č. 1 - preukázateľný karcinogén pre človeka.
- Ak silný fajčiar pracuje v prostredí s rizikom expozície azbestu, pravdepodobnosť výskytu zhubného ochorenia priedušiek sa zvyšuje na 50- až 90- násobok v porovnaní s nefajčiarom neprichádzajúcim do styku s azbestom.
- V USA demolácie budov spôsobujú dlhodobo vysoké koncentrácie azbestu v životnom prostredí, ktoré trvajú aj niekoľko mesiacov.
- V minulosti sa choroby z azbestu vyskytovali iba u robotníkov pracujúcich v azbestovom priemysle. Neskôr sa ochorenie začalo vyskytovať aj u ľudí , ktorí neboli profesionálne exponovaní azbestom.
- Zatiaľ čo pred niekoľkými desaťročiami sa väčšina úmrtí vyskytovala medzi robotníkmi vystavenými azbestu, v súčasnosti je tomuto ohňovzdornému minerálu vystavených viac než milión ľudí na pracovisku a ďalšie milióny vo svojom okolí či životnom prostredí.
Čo robiť ak sa stretneme s azbestom?
V prípade, že sa z azbestom stretnete v práci upovedomte BOPZ prípadne správcu budovy. Ak sa s azbestom a materiálmi obsahujúcimi azbest nemanipuluje a ak nedochádza k uvoľňovaniu azbestových vlákien nehrozí poškodenie zdravia.
Ak pracujete v stavebníctve, v údržbe alebo vykonávate čistiace a upratovacie práce, môžete byť ohrození tým, že ste vystavení pôsobeniu azbestu. Predtým, ako začnete s prácami, informujte sa, či bola urobená kontrola, ktorou sa mala zistiť prítomnosť azbestu. Predpokladajte, že azbest je prítomný, pokiaľ vám nedokážu opak. Zastavte práce a vyhľadajte poradenstvo, ak máte podozrenie, že tam môže byť azbest. V žiadnom prípade s materiálmi obsahujúcimi azbest nemanipulujte, nesnažte sa ich odstrániť, rezať, vŕtať, lámať ani nijako ináč nimi manipulovať.
Kde sa nachádza, kde s ním prídeme do styku?
- steny, priečky (izolačné panely v medzistenách),
- stavebné fasády, podhľady a obklady vonkajších plášťov budov,
- protipožiarny nástrek na oceľových konštrukciách,
- izolácia na oceľových konštrukciách budov,
- podhľadové konštrukcie (ako ochrana proti ohňu v stropných predeloch),
- strechy (hlavne ako azbestocementové produkty, tzv. eternit),
- stropnice kancelárií,
- dekoratívne obklady a nátery,
- podlahové kachličky, podlahy s linoleom,
- kotle s tepelnou izoláciou,
- tepelná izolácia na vykurovacích telesách a kotloch,
- elektroinštalácia, dvere,
- vodovodné a odpadové potrubné siete.
Azbest sa v minulosti používal najmä v tepelnoizolačných materiáloch, ako sú
- tepelnoizolačné dosky používané na oplášťovanie budov,
- protipožiarne nástreky a nátery,
- v elektroizolačných materiáloch,
- ohňovzdorných textilných materiáloch
„Azbest je tu stále s nami“, upozorňuje doktor Richard Lemen, zdravotný poradca pre otázky životného prostredia a bývalý hlavný lekár zdravotníckych služieb USA. „Znížili sme síce mieru vystavenosti tomuto minerálu, a to je krok správnym smerom. No nespustili sme vzdelávaciu kampaň, či osvetovú kampaň verejného zdravia, v ktorých by sme ľudí informovali, že azbest stále existuje a že treba robiť preventívne opatrenia, inak budú ľudia naďalej chorľavieť a zomierať.“
Azbest je na pracovisku faktorom číslo jedna vyvolávajúcim rakovinu.